Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 92 mm |
| Takt | 81.5 mm |
| Motoreffekt | 102 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7500 varv/min |
| Vridmoment | 112 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10.1 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Spjälldiameter | 46 mm |
| Grader | 270 |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Transistor |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Dubbel koppling |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 1084 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Teknik | Sluten patron |
| Märke | Showa |
| Diameter | 45 mm |
| Justering | Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Pro-Link |
| Märke | Showa |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Dubbel vagga |
| Lutningsvinkel | 27.5 grad |
| Bihang | 113 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Teknik | Wave |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 256 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Farthållare, |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 21 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2330 mm |
| Bredd | 960 mm |
| Höjd | 1485 mm |
| Hjulbas | 1575 mm |
| Säteshöjd | 850 mm |
| Säteshöjd upp till | 870 mm |
| Tjänstevikt | 244 kg |
| Bränsletankskapacitet | 18.8 l |
| Intervall | 383 km |
| Batterispänning (V) | 12 V |
| Batterikapacitet (Ah) | 6 Ah |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 114 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.9 l/100 km |
| Markfrigång | 250 mm |
Utrustning
| Utrustning | Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth, Anslutningsbarhet, LED-belysning för dagskörning, LED-strålkastare, TFT-display, USB-uttag, Pekskärm, , , , , , |
|---|
Pris Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Vanliga frågor däck Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Touring enduro landsväg
Reseendurodäck med tydligt vägfokus som även klarar korta avstickare på grusvägar.
Touring enduro 50 / 50
Däck som är konstruerade för blandad användning på väg och i terräng.
Touring enduro 80 väg / 20 terräng
Riktiga touring enduro-däck som också är roliga för enstaka avstickare på gruspass.
Frågor och svar Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES
- Vilket är aktuellt marknadspris för Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES, tillverkningsår 2026, är 184 120 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES?
- Jämfört med andra Enduro motorcycle motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Honda CRF1100L Africa Twin DCT/ES Bilder
Källa: 1000PS


























